Dziś jest środa, 22 maja 2019 r.
imieniny obchodzą: Julia, Wiesława, Helena

więcej zdjęć

W dniach 8 – 14 maja 2019 czteroosobowa reprezentacja Gminy Dąbrowa uczestniczyła w szkoleniu międzynarodowym pt. Youth Worker 4.0 w portugalskim mieście Viseu. Uczestnikami szkolenia byli pracownicy młodzieżowi z Portugalii, Polski, Litwy, Włoch i Grecji. Polskę reprezentowały: Joanna Figiel, Katarzyna Zelkowska – od 2016r. mentorki wolontariuszek europejskich, Wioletta Górna – nauczycielka informatyki w ZS w Dąbrowie oraz Violetta Stokfisz – nauczycielka j. angielskiego i koordynatorka pracy wolontariuszek w ZS w Dąbrowie.

Celem szkolenia było poznanie narzędzi cyfrowych przydatnych w pracy z młodzieżą oraz wymiana dobrych praktyk związanych z pracą z młodymi ludźmi. Szkolenie zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+, a beneficjentem była organizacja APP Juventude.

Podczas warsztatów uczestnicy poznali i wdrożyli w miedzynarodowych zespołach aplikację Action Bound. Zapoznali się również z narzędziami cyfrowymi do nauki poprzez zabawę (Kahoot, Quizizz, Mentimeter, Doodle), narzędziami do przekazywania informacji (Canva, Prezi, Zety, Pixtochart, Animoto) oraz narzędziami do nauki online (MOOC, Open Digital Badges, Zoom, Moodle, Udemy Academy).

Odbyli również wizyty studyjne podczas których poznali pracę urzędów miejskich w miastach Estarreja i Fundao, dowiedzieli się jakie usługi dla młodych ludzi ma do zaoferowania Fab Lab oraz odwiedzili centrum pracy osób zajmujących się kodowaniem.

„Rozmawiając z portugalskimi pracownikami młodzieżowymi, dowiedzieliśmy się jak organizują pracę grupy 11 wolontariuszy europejskich oraz jak wdrażany jest budżet partycypacyjny dla młodzieżowych organizacji i grup nieformalnych w mieście Viseu. Poznaliśmy aplikację online (https://op.viseuparticipa.pt/projetos) do głosowania na projekty młodzieżowe i usłyszeliśmy o kilku takich projektach. Uważam, że taki młodzieżowy budżet partycypacyjny i sposób jego rozdysponowania jest doskonałym rozwiązaniem, żeby zachęcić młodzież do działania i zmotywować do wykazania się kreatywnoscią. Warto byłoby podjąć takie wyzwanie w naszej gminie.” – powiedziała Violetta Stokfisz.

„Zaskoczył nas wysoki poziom organizacji pracy z młodzieżą na Litwie, który poznaliśmy podczas prezentacji koordynatorek młodzieżowych z tego kraju. Litewskie rady młodzieżowe (reprezentujące organizacje młodzieżowe) oraz „okrągłe stoły” działają na każdym szczeblu administracji, poczynając od gminnej do krajowej, i posiadają dobre zorganizowane formy działalności. W Polsce mamy rady młodzieżowe, ale ich praca nie jest tak systemowo zorganizowana. Może mógłby to być dla nas wzór do udoskonalenia pracy naszych rad młodzieżowych” - zauważyła Katarzyna Zelkowska.

„Przedstawione narzędzia online okazały się bardzo atrakcyjne i na pewno wykorzystam niektóre z poznanych aplikacji podczas pracy z młodzieżą i dziećmi na zajęciach komputerowych” – powiedziała Wioletta Górna.

„Będę używała aplikacji Doodle do umawiania się z wolontariuszkami, którymi się opiekuję. Nauczę je jak korzystać z tej aplikacji do organizowania pracy z młodzieżą i komunikowania się z młodymi ludźmi” – zadeklarowała Joanna Figiel.

„Bardzo spodobała nam się aplikacja Action Bound. Uważamy, że warto z nią zapoznać nauczycieli naszych szkół i wdrożyć różne wersje tej edukacyjnej zabawy dla poszczególnych grup wiekowych” – stwierdziły zgodnie wszystkie uczestniczki szkolenia.

Wybierz rok
liczba pozycji: 125
Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem!
Urząd Gminy w Dąbrowie - XII Biesiada Artystyczna w Słaboszewku - Kultura Węgierska
XII Biesiada Artystyczna w Słaboszewku - Kultura Węgierska
Urząd Gminy w Dąbrowie - Harmonogram szczepienia psów przeciwko wściekliźnie
Harmonogram szczepienia psów przeciwko wściekliźnie
XV Rajd Weteranów Szos po Ziemi Mogileńskiej
Urząd Gminy w Dąbrowie - "Nie ma jak u Mamy" czyli piosenki i poezja o Matce
"Nie ma jak u Mamy" czyli piosenki i poezja o Matce
Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem!
Urząd Gminy w Dąbrowie - Gminny Konkurs Wiedzy o Gminie Dąbrowa i samorządzie gminnym
Gminny Konkurs Wiedzy o Gminie Dąbrowa i samorządzie gminnym
Urząd Gminy w Dąbrowie - Wystawa pamiątek i zbiorów strażackich Władysława Domagalskiego
Wystawa pamiątek i zbiorów strażackich Władysława Domagalskiego